Otsego County Board of Elections

 Candidates for the November 6, 2018 General Election

  Political Parties   Independent Parties/Bodies

DEM

REP

CON

GRE

WOR

IND

WEP

REF

Democratic Party

Republican Party

Conservative Party

Green Party

Working Families Party

Independence Party

Women's Equality Party

Reform Party

LBT

SAM

FOD

MFO

TCI

Libertarian

Stephanie A Miner

Friends of Diane Neal

Moving Forward

The Clerk Is In

   

GOVERNOR/LT. GOVERNOR

DEM, IND, WEP   Andrew M. Cuomo/Kathy C. Hochul

REP, CON, REF  Marc Molinaro/Julie Killian

GRE  Howie Hawkins/Jia Lee

WOR  Cynthia E. Nixon/Jumaane Williams

LBT  Larry Sharpe/Andrew C. Hollister

SAM  Stephanie A. Miner/Michael J. Volpe

COMPTROLLER

DEM, WOR, IND, WEP, REF   Thomas P. DiNapoli

REP, CON  Jonathan Trichter

GRE  Mark Dunlea

LBT  Cruger E. Gallaudet

ATTORNEY GENERAL

DEM  Letitia A. James

REP, CON   Keith Wofford

GRE  Michael Sussman

WOR  Kenneth D. Schaeffer

IND  Vincent J. Messina Jr.

REF  Nancy B. Sliwa

LBT  Christopher B. Garvey

U.S. SENATOR

DEM, WOR, IND, WEP   Kirsten E. Gillibrand

REP, CON, REF   Chele Chiavacci Farley

REPRESENTATIVE IN CONGRESS (19TH DISTRICT)

DEM, WEP  Antonio Delgado

REP, CON, IND, REF  John J. Faso

GRE  Steven Greenfield

FOD  Diane Neal

STATE SENATOR (51st DISTRICT)

DEM, WOR, WEP   Joyce St. George

REP, CON, IND, REF   James L. Seward

MEMBER OF ASSEMBLY (101st DISTRICT)

DEM, WOR, WEP  Chad J. McEvoy

REP, CON, IND, REF   Brian D. Miller

MEMBER OF ASSEMBLY (102nd DISTRICT)

DEM, WOR, WEP   Aidan S. O'Connor Jr.

REP,CON, IND, REF   Christopher Tague

MEMBER OF ASSEMBLY (121st DISTRICT)

DEM  Bill Magee

REP, CON, REF  John J. Salka

MEMBER OF ASSEMBLY (122nd DISTRICT)
REP, REF   Clifford W. Crouch

CON  Nicholas R. Libous

OTSEGO COUNTY COURT JUDGE

REP, CON, IND, REF  John F Lambert

OTSEGO COUNTY SHERIFF

DEM  Bob Fernandez - 121 Circle Dr, Otego, NY 13825

REP, CON, IND, REF  Richard J. Devlin, Jr - 346 Eddie Martin Rd, Milford, NY 13807

OTSEGO COUNTY CORONER (Vote for 2)

no candidates

OTSEGO COUNTY REPRESENTATIVE, DISTRICT 10 (UNEXPIRED TERM)

REP  Daniel G. Wilber

BUTTERNUTS COUNCILMAN (UNEXPIRED TERM)

MFO  Harry W. Tripp

BUTTERNUTS SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS (UNEXPIRED TERM)

REP  B. Jay Stebbins

HARTWICK CLERK/COLLECTOR (UNEXPIRED TERM)

TCI  Andrea Vazquez

MIDDLEFIELD COUNCILMAN (UNEXPIRED TERM)

DEM  Kelly Branigan

SPRINGFIELD SUPERVISOR (UNEXPIRED TERM)

REP  Bill Freeland

SPRINGFIELD COUNCILMAN (UNEXPIRED TERM)

REP, IND  Ryan K. McCarty

UNADILLA COUNCILMAN (UNEXPIRED TERM)

REP  Rebecca A. Couse

UNADILLA ASSESSOR (UNEXPIRED 3YR TERM)

REP  John Jessup

UNADILLA ASSESSOR (UNEXPIRED 1YR TERM)

no candidates

WESTFORD COUNCILMAN (UNEXPIRED TERM)

DEM  Jackson Brady DuBois

REP  Jim Feil

WORCESTER TOWN JUSTICE

REP  William J. Fisher