OTSEGO COUNTY BOARD OF ELECTIONS
Primary Election Results
OFFICIAL
Election Date 09/18/2007
Last Updated 10/01/2007 01:04:46 PM
DEMOCRAT Primary 09/18/2007
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICT 013 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
29 COUNTY REPRESENTATIVE DIST 13 DEM
Vote for 1
Annemarie Hosnedl
43
Charles F Hobbib
19
HARTWICK RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
37A HARTWICK SUPERVISOR DEM
Vote for 1
Patricia S Ryan
72
Mary P Balcom
44
37D HARTWICK COUNCILMAN DEM
Vote for 2
Martha B Clarvoe
75
Lynn A Green
69
Caren G Kelsey
51
CITY OF ONEONTA WARD 007 DISTRICT 001 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
55I ONEONTA CITY ALDERMAN WARD 7 DEM
Vote for 1
Lizabeth A Shannon
37
Marjorie J Hathaway
9
REPUBLICAN Primary 09/18/2007
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICT 007 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
23 COUNTY REPRESENTATIVE DIST 7 REP
Vote for 1
Floyd Sam Dubben Jr
262
Charles J Christman
138
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICT 010 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
26 COUNTY REPRESENTATIVE DIST 10 REP
Vote for 1
Betty Anne Schwerd
203
David C Lincoln
182
Norman Winne
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICT 013 RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
29 COUNTY REPRESENTATIVE DIST 13 REP
Vote for 1
Scott Harrington
20
C Hobbib
1
BURLINGTON RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
31A BURLINGTON SUPERVISOR REP
Vote for 1
Russell McCall
101
Leonard Dabreau
69
31D BURLINGTON COUNCILMAN REP
Vote for 2
Keith F Mayne
134
Bruce G Rathbone
74
Frank E Miller Jr
66
LAURENS RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
38D LAURENS COUNCILMAN REP
Vote for 2
Wilber H Cleveland
53
Ronald Moxley
38
Joseph C Piscitello
14
MIDDLEFIELD RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
40A MIDDLEFIELD SUPERVISOR REP
Vote for 1
David T Bliss
141
Edward Olsen
63
PITTSFIELD RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
47A PITTSFIELD SUPERVISOR REP
Vote for 1
Edward L Logan
47
Donna R Wells
32
47E PITTSFIELD SUPER OF HWYS REP
Vote for 1
Douglas W Lum
57
Dale O Ives
31
PLAINFIELD RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
48D PLAINFIELD COUNCILMAN REP
Vote for 2
Todd P Lewis
25
Todd Weeks
25
Raymond Ellis Washburn
23
RICHFIELD RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
49A RICHFIELD SUPERVISOR REP
Vote for 1
Wayne L King
158
E Lawrence Budro
70
ROSEBOOM RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
50D ROSEBOOM COUNCILMAN REP
Vote for 2
Barry Webster
47
Timothy J Hotaling
42
Dennis C Hoke
41
Michael Stannard
40
CONSERVATIVE Primary 09/18/2007
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICT 004 RACES
2 of 4 (50%) machines reporting (4 total districts)
20 COUNTY REPRESENTATIVE DIST 4 CON
Vote for 1
Hugh Henderson
3