OTSEGO COUNTY BOARD OF ELECTIONS
General Election Results
OFFICIAL
Election Date 11/04/2008
Last Updated 11/19/2008 09:11:44 AM
General Election 11/04/2008
COUNTY WIDE RACES
57 of 57 (100%) machines reporting (57 total districts)
PROPOSAL
Vote for 1
YES
8,037
NO
2,146
PRESIDENT/VICE PRESIDENT
Vote for 1
Barack Obama/Joe Biden
13,570
John McCain/Sarah Palin
12,026
Ralph Nader/Matt Gonzalez
297
Bob Barr/Wayne A Root
113
Cynthia McKinney/Rosa Clemente
72
Scatter
20
Gloria LaRiva/Eugene Puryear
9
Roger Calero/Alyson Kennedy
7
Chuck Baldwin
7
Void
1
STATE SENATE
Vote for 1
James L Seward
16,450
Don Barber
7,993
Mickey Mouse
1
Richard Mindurski
1
Monroe J Burch
1
COUNTY COURT JUDGE
Vote for 1
John F Lambert
13,179
Jhilmil Jill Ghaleb
10,480
Pat Grasso
1
Richard Mindurski
1
CONGRESSIONAL DISTRICT 020 RACES
16 of 16 (100%) machines reporting (16 total districts)
REPRESENTATIVE IN CONGRESS-20TH DISTRICT
Vote for 1
Kirsten E Gillibrand
2,850
Sandy Treadwell
2,234
Susan Spencer
1
CONGRESSIONAL DISTRICT 024 RACES
41 of 41 (100%) machines reporting (41 total districts)
REPRESENTATIVE IN CONGRESS-24TH DISTRICT
Vote for 1
Michael A Arcuri
9,648
Richard L Hanna
8,417
Mike Sylvia
1
STATE LEGISLATIVE DISTRICT 111 RACES
33 of 33 (100%) machines reporting (33 total districts)
ASSEMBLYMAN-111TH
Vote for 1
Bill Magee
7,926
Josh Emhoff
1
Jerry Mahoney
1
Andrew Baugnet
1
Matthew J Tabor
1
STATE LEGISLATIVE DISTRICT 117 RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
ASSEMBLYMAN-117TH
Vote for 1
Marc W Butler
2,157
Daniel R Carter
1,149
STATE LEGISLATIVE DISTRICT 127 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
ASSEMBLYMAN-127TH
Vote for 1
Peter D Lopez
2,508
LAURENS RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
TOWN CLERK, UNEXP 1 YR-LA
Vote for 1
Donna Raphaelson
28
Raphaelson
1
COUNCILMAN, UNEXP 1 YR-LA
Vote for 1
George R Decker
496
Pat Grasso
90
Grasso
6
Donna Raphaelson
1
MORRIS RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
TOWN JUSTICE-MO
Vote for 1
Michael W Scanlon
422
SUPER OF HWYS, UNEXP 1 YR-MO
Vote for 1
John E Lull
478
TOWN OF ONEONTA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
COUNCILMAN, UNEXP 1 YR-ON
Vote for 1
William Mirabito
1,206
Carol Ann Malz
1
PLAINFIELD RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
TOWN JUSTICE-PL
Vote for 2
Dennis E Lockwood
222
ROSEBOOM RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
SUPERVISOR, UNEXP 1 YR-RO
Vote for 1
Michael D Stannard
160
TOWN JUSTICE-RO
Vote for 1
Frederick J Hadden
196
SUPER OF HWYS, UNEXP 1 YR-RO
Vote for 1
Steven Gridley
159
Frank Proper
1
UNADILLA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
ASSESSOR, UNEXP 3 YR-UN
Vote for 1
Joe Gately
4
Gately
1
WORCESTER RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
COUNCILMAN, UNEXP 1 YR-WO
Vote for 1
James Mravlja
542
Dave Parker
1