Otsego County Board of Elections
Primary Election Results
OFFICIAL
Election Date 09/15/2009
Last Updated 09/24/2009 03:42:16 PM
DEMOCRAT Primary 09/15/2009
NEW LISBON RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
43C NEW LISBON JUSTICE DEM
Vote for 1
Bruce R Moskos
35
Bruce Page
26
CITY OF ONEONTA RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
55A ONEONTA CITY MAYOR DEM
Vote for 1
Dick Miller
447
Jason Corrigan
132
REPUBLICAN Primary 09/15/2009
COUNTY WIDE RACES
57 of 57 (100%) machines reporting (57 total districts)
13 COUNTY TREASURER REP
Vote for 1
Edward Keator Jr
1,844
Myrna A Thayne
697
Void
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICT 006 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
22 COUNTY REPRESENTATIVE DIST 6 REP
Vote for 1
Donald L Lindberg
306
John J Imperato Sr
122
BUTTERNUTS RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
32E BUTTERNUTS SUPER OF HWYS REP
Vote for 1
Jerry Madsen
90
Daniel R Utter
85
DECATUR RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
34B DECATUR CLERK REP
Vote for 1
Sharon G Mowers
48
Bonnie L Hren
25
34D DECATUR COUNCILMAN REP
Vote for 2
John S Hren
48
Timbrook J Conover
47
Candice M Buck
22
34E DECATUR SUPER OF HWYS REP
Vote for 1
Donald W Hill Jr
48
Jason J Hornbeck
24
FRED KERSMAN
1
LAURENS RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
38D LAURENS COUNCILMAN REP
Vote for 2
Jason J Oblinski
59
George R Decker
57
Pasquale Pat J Grasso
42
MARYLAND RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
39F MARYLAND SUPER OF HWYS REP
Vote for 1
Robert M Lincoln
126
Ken Otten
41
MIDDLEFIELD RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
40E MIDDLEFIELD SUPER OF HWYS REP
Vote for 1
Timothy M Dubben
110
Matthew Barra
62
NEW LISBON RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
43C NEW LISBON JUSTICE REP
Vote for 1
Bruce R Moskos
84
Bruce Page
24
OTEGO RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
45D OTEGO COUNCILMAN REP
Vote for 2
David W Sheldon
89
George R Dolezel
76
Kurt Carman
51
OTSEGO RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
46B OTSEGO CLERK/COLLECTOR REP
Vote for 1
Pamela A Deane
344
Richard M McCaffery
94
Kim L Jennings
40
46D OTSEGO COUNCILMAN REP
Vote for 2
Anne Geddes-Atwell
308
Carl F Wenner
203
Joseph Galati
171
46E OTSEGO SUPER OF HWYS REP
Vote for 1
Shawn J Mulligan
297
John Schallert Jr
188
ROSEBOOM RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
50A ROSEBOOM SUPERVISOR REP
Vote for 1
Greta A T Peterson
43
Michael D Stannard
34
50D ROSEBOOM COUNCILMAN REP
Vote for 2
Robert L Norton
63
Frank J Proper
43
Sharon R Thompson
34
ELIOT BRODIE
1
UNADILLA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
52F UNADILLA SUPER OF HWYS REP
Vote for 1
Rodney Renwick
127
Michael A Harageones
25
INDEPENDENCE PARTY Primary 09/15/2009
UNADILLA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
52F UNADILLA SUPER OF HWYS IND
Vote for 1
W Scott Goodrich
11
David Gross
5
CITY OF ONEONTA RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
55B ONEONTA CITY JUDGE IND
Vote for 1
Lucy Bernier
35
Michael Getman
12